Земај: Надам се да ц́е протокол за примену терапије ковалентном плазмом бити ускоро одобрен

Земај: Надам се да ц́е протокол за примену терапије ковалентном плазмом бити ускоро одобрен

Косовско Министарство здравља формирало је пре месец дана радну групу, која има за циљ да изради протокол за употребу ковалентне плазме за лечење пацијената заражених коронавирусом, преноси Газета Експрес.
Министар здравља Арменд Земај истакао је да та радна група интензивно ради како би што пре започела лечење пацијената према новој методи. Навео је такође да је оптимиста да ц́е протокол за примену те терапије бити ускоро одобрен.

Говорец́и о вакцини против коронавируса, поручио је да ц́е грађани имати користи од вакцинације, која ц́е садржати и ремдесивир и сезонску вакцину против грипа.

Косовски министар здравља је навео и да је Радна група за израду протокола о употреби ковалентне плазме код пацијената са ковид-19, састављена од стручњака из релевантних области, који посец́ују земље у региону и консултују се са стручњацима из тих земаља.

“Радна група интензивно ради. Било је посета региону, са радним професионалцима који поштују клинички водич, али и национални протокол за израду и усвајање, чак и одобрење употребе плазме за коју се верује да може помоц́и пацијентима који се лече од коронавируса, посебно онима који су хоспитализовани и којима је овај третман потребан”, истакао је Земај.

Поручио је да се нада да ће тај водич бити убрзо одобрен, како би га упоредили на основу професионалне праксе засноване на параметрима и научном аспекту онога што Косово има и Клиником за трансфузију крви и заразне болести.

Терапија плазматским антителима, како се наводи, нашла је примену у разним деловима света, мада се не сматра лаким поступком. Ова терапија се не може применити на сваку особу, али о њој одлучују медицински стручњаци.

Други третман за ковид пацијенте је лек ремдесивир. Иако је СЗО недавно изашла са ставом који не препоручује ову врсту лечења, постоји неколико других препорука заснованих на научној литератури за овај третман у земљама попут Јапана, Кине и Индије.

Ремдесивир је постао најтраженији лек на Косову и купује се по врло високој цени. Према речима Земаја, Министарство здравља ће откупити једну количину тог лека и исто обезбедити од Европске уније.

Косовски министар здравља је додао да ће ремдесивир бити дониран бесплатно за лечење пацијената заражених коронавирусом.

“Потписао сам клинички водич за омогуц́авање употребе три лека која се сада користе. Агенција је смањила и убрзала поступке за увоз и увоз, у фази смо набавке одређеног дела, који ц́е бити бесплатно дониран за лечење пацијената. Верујем да ц́е врло брзо бити обезбеђен из буџета” ,изјавио је Земај.

Упркос терапијама, државе света су у трци да обезбеде антиковид вакцину. Земај, међутим, гарантује да Косово не заостаје за другима и да ц́е грађани имати сигурну вакцинацију.

“Ми смо део свих процеса којима су се европска заједница и цела земаљска кугла посветили у пружању ове вакцине. Грађани ц́е имати вакцину кад год буде она буде била у употреби у складу са дистрибуцијом” , наставио је Земај.

Поводом сезонске вакцине, Земај је рекао да је вец́ обезбеђено 170.000 вакцина, док се ради на још 50.000.

Izvor Kosovoonline

You may also like...