Лајчак и Ескобар са званичницима у Београду

Лајчак и Ескобар са званичницима у Београду

Мирослав Лајчак и Габријел Ескобар наставили су посету Београду састанцима са председником скупштине Ивицом Дачићем и министром спољних послова Николом Селаковићем.

Специјални представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак и заменик помоћника америчког државног секретара Габријел Ескобар јуче су се састали са председником Александром Вучићем, а пре тога су били у Приштини.

Ескобар и Лајчак у посети Београду

Данас их је угостио председник Народне скупштине Ивица Дачић, а разговарали су о предстојећим изборима.

Дачић је истакао уверење да ће избори бити организовани и на територији Косова и Метохије и замолио да ЕУ и САД искористе свој ауторитет како би извршили утицај на приштинске власти да то омогуће, саопштено је из Кабинета председника Скупштине.

Када је реч о питању Косова и Метохије, Дачић је навео да се Србија залаже за проналажење компромисног решења и да је једини пут за то дијалог, на који је Београд увек био спреман.

Лајчак је рекао да заједничком посетом са помоћником америчког државног секретара желе да покажу целом региону да ЕУ и САД имају исту визију за Балкан, а то је чланство у Европској унији.

Нагласио је да је „дијалог једини процес за нормализацију односа Србије и Косова“ и истакао да се након избора отвара простор за његово интензивирање.

Како се наводи, Ескобар је потврдио важност заједничке посете Београду и Приштини и истакао да САД желе да пошаљу јасну поруку да будућност читавог региона виде у ЕУ.

„Дијалог уз посредовање ЕУ је једини механизам који САД подржавају у решавању отворених питања“, рекао је Ескобар, истичући спремност САД да пруже неопходну помоћ и подршку.

У вези са формирањем Заједнице српских општина, Лајчак и Ескобар су рекли да су у свим разговорима које су имали у Приштини послали јасну поруку да ЗСО мора бити формирана, као и да све што је договорено дијалогом мора бити спроведено.

Лајчак је истакао да је позиција ЕУ да избори треба да буду организовани и на Косову и да је о томе разговарано током посете Приштини.

Са Селаковићем и о регионалним питањима

Шеф српске дипломатије Никола Селаковић им је на састанку поручио да је Србија чврсто на путу евроинтеграција, да је у потпуности посвећена реформском процесу и унапређењу свих сегмената нашег друштва, као и да се нада да ће такво опредељење бити и валоризовано отварањем преговарачких кластера.

Селаковић са Лајчаком и Ескобаром

Селаковић је истакао и искрену посвећеност регионалној сарадњи, очувању стабилности и дипломатском решавању отворених питања, објаснивши да су мир и стабилност највиши интерес Србије и услов наставка њеног напретка.

Саговорници су размотрили низ регионалних питања, а Селаковић је истакао да је Србија доследна у немешању у унутрашња питања суседних држава и чврста у ставу да је све несугласице потребно решавати демократским политичким дијалогом, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.

И Селаковић је рекао да је Београд спреман за дијалог са Приштином, као и да је испунио готово све обавезе из дијалога, док Приштина, ни скоро девет година након постизања Бриселског споразума, није испунила његов главни део, а то је формирање Заједнице српских општина.

Министар је саговорницима захвалио на личном ангажовању у том процесу, али и упозорио на опасност од сталних настојања Приштине да једностраним потезима обесмисли дијалог и дестабилизује регион.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију др Петар Петковић састао се такође са Лајчаком и  Ескобаром.

Петковић je саговорницима пренео чврсту опредељеност Београда за наставак дијалога, као и спремност за разговоре о свим отвореним питањима важним за процес нормализације односа и грађење трајног и одрживог мира на простору Западног Балкана.

„Увек смо спремни да идемо да разговарамо, са пуном посвећеношћу дијалогу који је у нашем најбољем интересу и да за преговарачким столом решавамо отворена питања, али тај процес мора бити паралелан и подразумева да Приштина испуни преузете обавезе из процеса дијалога, посебно када је реч о формирању Заједнице српских општина“, истакао је директор Петковић.

Директор Канцеларије за КиМ је нагласио да је Београд испунио све до сада преузете обавезе из Бриселског дијалога, док, је са друге стране, дугачак низ неиспуњених и прекршених обавеза од стране Приштине.

Петковић је подсетио да више од 3.200 дана Приштина одбија да испуни обавезу формирања Заједнице српских општина, да се не спроводе договори из области енергетике, правосуђа, не дозвољава претрага девет локација на Kосову и Метохији на којима се по сазнањима Београда налазе посмртни остатци Срба несталих у рату, иако је Београд без оклевања поступио по сваком таквом захтеву Приштине.

Он се посебно осврнуо на последње догађаје у нашој јужној покрајини који представљају опасност за дијалог и свеобухватну нормализацију односа, међу којима су и претње Приштине да неће дозволити да на простору Косова и Метохије буду одржани избори 3. априла, истичући да српски народ на Косову и Метохији очекује да му буде омогућено изјашњавање на предстојећем гласању и да од међународних представника очекује решење ове ситуације која може бити увод у нову политичку кризу на простору Косова и Метохије, а коју Београд нипошто не жели, наведено је у саопштењу из Канцеларије за КиМ.

RTS

 

You may also like...