Нова методологија проширења, када ћемо добити мапу пута за отварање кластера
Нова методологија проширења, када ћемо добити мапу пута за отварање кластера
Марта прошле године ЕУ је усвоила нову методологију проширења распоређујући нкедашања поглавља у шест кластера који обухватају различите области. Јадранка Јоксимовић министарка за европске интеграције каже за РТС да до краја фебруара очекује мапу пута – мерила за отварање кластера. Верује да ће нови систем одговарати Србији и донети знатно убразање процеса придруживања ЕУ.
Јадранка Јоксимовић подсетила је да је нову методологију проширења иницирао француски председник Емануел Макрон новебра 2019. године а онда су Европска комисија и све земље чланице уобличиле нови механизам марта 2020.
“Кластери означавају шест водећих политика ЕУ – први кластер је полтички (владавина права и део економских критеријума), други је унутрашње тржиште (макроекономска и фискална политика, усклађеност тржишта земље кандидата са тржиштем ЕУ), трећи је конкурентност и инклузивни раст, четврти су зелена агенда, дигитализација, ресурси, пети кохезија и пољопривреда и шести је спољна политика”, објашњава Јоксимовићева.
Сва поглавља о којима се преговарало распоређена су по кластерима.
Према њеним речима, нова методологија ставља акценат на снажнији политички надзор процеса и на очекивање да се покаже већа посвећеност европском путу свих лидера Западног Балкана.
“Иако се то подразумевало и раније сада је то и изричито тражи. Са друге стране, овиме и ЕУ себе обавезује за већу кредибилност процеса – уколико земља напредује због сопствених заслуга биће јој доступнији и ЕУ фондови и други инструменти”, указује Јоксимовићева.
Сматра да је преговорање по поглављима био рестриктиван процес. “Србија је до сада отворила 18 поглавља. Ту је било корак напред, па назад. То је био један веома рестриктивни процес од односу на онај од пре десет године кад су неки наши суседи приступали ЕУ”.
Министарка каже да нова методологија мора да нађе начин примене на државе које још нису ушле у преговарачки процес.
“Нова методологија неће мењати јасан преговарачки оквир које имају Србија и Црна Гора, али треба да се нађе начин да се вреднује све ово што је Београд до сада урадио и да се уђе у нови оквир који је повезан са инвестициоим планом за Западни Балкан”, истакла је Јоксимовићева.
ИЗВОР РТС