Радојевић: Срби са КиМ су 10 година пружали шансу дијалогу
Радојевић: Срби са КиМ су 10 година пружали шансу дијалогу
Милан Радојевић из Српске листе изјавио је данас да су Срби са КиМ 10 година пружали шансу дијалогу и покушавали да све проблеме и отворена питања реше кроз приштинске институције, али да нису успели јер није било воље са друге стране.
Он је у интервјуу за Т а н ј у г рекао да су грађани од политичких представника тражили одговорност, али и да напусте те институције које не могу да им помогну.
Говорећи о напуштању институција, Радојевић каже да то није била само политичка одлука већ изнуђен потез.
“Уколико су и полицајци одлучили да напусте те институције они су били свесни да не могу помоћи својим грађанима на терену. Радници правосуђа, судије и тужиоци су такође напустили институције и они су били свесни да нема правде за Србе на Косову и Метохији. Тако да то је био изнуђен потез, није то био неки хир, али 10 година смо давали шансу тим институцијама и дијалогу, али и међународној заједници да изврши преко потребан притисак на Приштину и формира Заједницу српских општина. Нажалост ништа се од тога није десило”, рекао је он.
На питање шта мисли о предстојећим изборима у четири општине на северу КиМ, Радојевић каже да је став Српске листе јасан – не учествујемо на њима док се не формира Заједница српских општина и док се не повуку специјалне јединице са севера Косова Метохије.
“Апсолутно сам убеђен пошто Српску листу прати глас народа ми смо овога пута послушали став народа, који је апсолутно против изласка на изборе тако да сам апсолутно убеђен да ће Срби бојктовати предстојеће изборе.
Упитан да ли неко може да изврши притисак на премихјера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија да формира ЗСО и да уклони специјалце са севера он каже да је то питање за међународну заједницу, будући да је Европска унија била и гарант спровођења Бриселског споразума.
“Нажалост, ових 10 година, осим да кажем неких штурих саопштења, неких изјава за медије, па бићу мало и директнији да кажем, неких твитовања и писања по друштвеним мрежама, нисмо осетили неки конкретан притисак који би се извршио на Приштину и на Аљбина Куртија да спроведе Бриселски споразум у дело и да формира Заједницу српских општина. Одговорност за неспровођење ЗСО није на Србима на КиМ, као што то неко покушава сада да пребаци. Тиме што Срби не учествују на изборима и Српска листа не учествује на изборима, неко покушава да пребаци одговорност на Србе да бићемо касније препрека за формирање ЗСО. То није истина”, рекао је он.
Према његовим речима, Срби су чекали да се то деси 10 година и 10 година су давали шансу за спровођење Бриселског споразума што се није десило, а највећу одговорност за то сноси међународна заједница, јер је њена инертност у потезима које је Приштина вукла, а нарочито у последње две године када је на челу владе Аљбин Курти, довела је до те ситуације где не само да се не спроводи Бриселски споразум, већ су урушене и институције на северу КиМ.
Он је подсетио да је најбитнији део Бриселског споразума формирање ЗСО и истакао да ни актуелна приштинска власт не жели ни да разговара на ту тему.
“А наиме, то је био и највећи разлог због чега су Срби и ушли у косовске институције и због чега су и прихватили излазак на изборе као и спровођење овог споразума. Након 10 година можемо рећи да једини успех, али морамо признати да је то и оно што је било најпотребније Србима на Косову и Метохији, јесте мир. Бриселски споразум је купио 10 година каквог таквог мира за Србе на Косову и Метохији. Наравно, није то онај мир који Срби на КиМ очекују, али је дао неко време”, рекао је Радојевић.
Према његовим речима, Срби на Косову и Метохији су пружили шансу Бриселском споразуму, изашли на изборе иако то није било популарно пре 10 година, ушли у институције, чиме су сви делови Бриселског споразума који су се тицали Србије апсолутнои спроведени у дело.
На питање о све учесталијим нападима на Србе на КиМ Радојевић каже да је разлог за то и инертност међународне заједнице.
“Наиме, потребно је нешто више да се уради осим обичних саопштења приликом напада на имовину Срба, на имовину СПЦ и напада на Србе. Ви сте приметили да је Српска листа у својим саопштењима и критиковала представнике међународних заједница зато што, па морамо рећи, имају различите аршине када се ради о нападима на Србе, оружане нападе, рањавање, покушаје убиства, где се то назива инцидентима. Пазите, уколико неко покуша да убије човека и причамо о припадницима Специјалних јединица, то није инцидент, то је покушај убиства и тако је окарактерисано од стране правосудних органа који су покренули истрагу против тих полицајаца. Тако да, заиста, за нас као политичку партију, али и за Србе који живе на Косову и Метохији је изузетно шокантно и за неверицу да од представника међународне заједнице чују да такве ствари називају инцидентима, уместо да ствари назову правим именом”, рекао је он.
Према његовим речима, потребно је да међународна заједница изврши много јачи, конкретнији притисак на Аљбина Куртија и Владу у Приштини како би се то спречило.
Када се ради о визној либерализацији која је јуче одобрена за грађане тзв. Косова, Радојевић каже да је тиме Приштина награђена.
“И онда заиста, грађани Косовске Митровице, али и сви Срби на Косову и Метохији, постављају питање има ли правде за Србе на КиМ и то је вероватно оно питање са којим ћемо и даље наступати у будућности, али оно што је на нама, јесте да се и даље боримо. Јесте да трпимо неправду, али верујемо да ће правда бити на нашој страни”, закључио је Радојевић.
Извор: Т а н ј у г