Ученици Гимназије обележили Дан сећања на Доситеја Обрадовића
Ученици Гимназије обележили Дан сећања на Доситеја Обрадовића
Ученици трећег разреда природно-математичког смера митровачке Гимназије су презентацијом и својим излагањем обележили Дан сећања на Доситеја Обрадовића.
Посетиоци су у холу Гимназије могли да сазнају више о животу и делу српског просветитеља Доситеја Обрадовића, његовом раду, путовањима и његовој задужбини.
Један од излагача Анђела Ракић је казала да се Доситеј у садашњој јавности не спомиње колико би требало, и да их је то инспирисало за одржавање овакве презентације.
„Мислимо да се Доситеј не спомиње довољно у садашњој јавности и тако смо дошли на идеју да за време „Доситејевих дана“ одржимо презентацију, освестимо и научимо старије али и млађе о нашем просветитељу“ рекла је Ракић.
Додаје да је важан по томе што је био највећи српски просветитељ, после Светог Саве, зато што је у Србију донео народни језик, нешто иновативно из Европе и успео да од Србије направи једну светску земљу.
Професорица српског језика Александра Радовановић је рекла да је припрема презентације трајала недељу дана и похвалила рад ученика.
„Ми смо у току прошле недеље добили допис из Министарства просвете, и кренули смо да се припремамо и завршили смо током викенда. Мислим да је све испало како треба, и ученици су се заиста потрудили“ рекла је Радовановић.
Манифестација „Доситејеви дани“ обележава се од 2004. године у првој половини априла и траје девет дана.
Извор: Радио Митровица север






