Dnevnik 04.02.2016
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić razgovarao je danas u Beogradu sa predsednikom Srpske liste Slavkom Simićem o pobojšanju poitičkog, bezbednosnog i ekonomskog položaja srpskog naroda na KiM, kao i zauzimanju jasnog stava o predstojećim političkim izazovima.Đurić i Simić su razgovarali o aktuelnoj političkoj i bezbednosnoj situaciji na Kosovu i Metohij, te još jednom potvrdili značaj i neophodnost koordinisanog delovanja i saradnje Vlade Srbije i izabranih srpskih predstavnika na Kosovu i Metohiji, sa naglaskom na potrebi učvršćivanja političkog jedinstva srpskog naroda u pokrajini.
Evropski parlament usvojio je danas Rezoluciju o Kosovu sa 403 glasa za, 130 protiv i 104 uzdrzanih. U Rezoluciji, koju je pripremila izvestilac za Kosovo Ulrike Lunaček, se izražava zabrinutost zbog visokog nivoa korupcije i organizovanog kriminala na Kosovu i poziva da se izradi statut ZSO.Rezolucija se osvrće se na odluku kosovskog Ustavnog suda o primeni dogovora o Zajednici srpskih opština i poziva da se izrade odgovarajući zakoni i statuti u skladu sa odlukom tog suda.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija spremna da bude deo evropskog rešenja za pitanje izbeglica, bilo da se radi o zatvaranju granica ili sistemu kvota, ali da Evropa treba da kaže koje je to sveobuhvatno, zajedničko rešenje.Vučić je sinoć učestvovao u emisiji „Njuznajt“ britanskog javnog servisa Bi-Bi-Si. Vučić je podsetio da je više puta u Briselu razgovarao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i drugim evropskim liderima o problemu migranata.
Na Donatorskoj konferenciju za Siriju i okolne zemlje, Evropska unija i zemlje članice obećale su da će stanovništvu Sirije pomoći sa tri milijarde evra.“EU i njene članice obećale su da će u ovoj godini pomoći Siriji sa više od tri milijarde evra“, navela je Tviteru portparolka EK Maja Kocijančič.Nemačka je navela da će u periodu 2016-2018 izdvojiti 2,3 milijarde evra, samo ove godine 1,1 milijardu, dok će Italija izdvojiti 400 miliona dolara u naredne tri godine.
Delegacija Vlade Srbije s ministarkom gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zoranom Mihajlović na čelu, otkazala je sutrašnju posetu Srebrenici, a novi datum biće naknadno dogovoren, saopšteno je danas iz kabineta načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića.Tokom posete Srebrenici, kako je navedeno, delegacija Vlade Srbije i predstavnici opštine Srebrenica trebalo je da detaljno definišu projekte koje će Vlada Srbije ove godine finansirati na području srebreničke opštine.Reč je gradnji dečjeg obdaništa, porušenog mosta na jezeru Perućac s pristupnim saobraćajnicama, rekonstrukciji šest kilometara duge glavne saobraćajnice u Srebrenici, kao i gradnji proizvodne hale u industrijskoj zoni.
Sport—Srpski teniser Viktor Troicki plasirao se danas u četvrtfinale turnira u Sofiji pošto je pobedio 134. igrača sveta Danijela Brandsa iz Nemačke u dva seta, 6:4, 6:3.Drugi nosilac na turniru, 25. teniser sveta Troicki pobedio je za 65 minuta, a za pobedu mu je bilo dovoljno da napravi po jedan brejk u oba seta.Troicki će u četvrtfinalu igrati protiv pobednika duela Filipa Kolšrajbera iz Nemačke i bosanskog tenisera Damira Džumhura.
Fudbalski savez Srbije (FSS) saopštio je danas da će do kraja februara aplicirati za domaćinstvo Evopskog prvenstva za igrače do 19 godina.FSS i Beograd su se pokazali, kako se navodi u saopštenju, kao pravi domaćini i dobri organizatori velikog takmičenja pod kapom Evropske fudbalske unije (Uefa), što je dovoljno da se napravi iskorak i pokaže interesovanje za dobijanje novog takmičenja.
Облачно, хладније, местимично са кишом, на планинама са снегом. До краја дана и у осталим крајевима постепени престанак падавина и делимично разведравање. Ветар умерен и јак, северозападни. Највиша дневна температура од 5 до 9 степени, после подне и увече у осетнијем паду па се слаб снег очекује понегде и у нижим пределима централне и јужне Србије.






